Jakie tapety ścienne wybrać?

tapetyRemont zawsze jest dużym przedsięwzięciem, które dobrze należy przemyśleć i zorganizować. Zazwyczaj należy liczyć się z dużymi kosztami, jednak wszystko zależy przede wszystkim od wielkości i rodzaju zmian. Najkosztowniejsze zawsze są zmiany dokonywane w łazience oraz kuchni, ponieważ materiały wykończeniowe do tego typu pomieszczeń są bardzo kosztowne, na przykład płytki ceramiczne i ceramika sanitarna. Nieco łatwiej jest w przypadku pokojów – dziennego, sypialni, gościnnego, dziecięcego. Tym bardziej, że pomalowanie ścian czy założenie tapety na ścianę jest prostsze niż założenie płytek w kuchni czy łazience, dlatego można to wykonać samodzielnie, bez zatrudniania fachowców i całych ekip remontowych. No właśnie, tapety ścienne – element dekoracyjny, który po wielu latach znów powrócił do łask i cieszy się coraz większą popularnością. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat szczególnie, jeśli nie jest się do końca przekonanym do takiego rozwiązania w kwestii wykończenia wnętrz.

Informacje na temat pierwszej tapety na ścianę pochodzą z XVI wieku. Wtedy to były używane w państwach europejskich, jednak jeszcze dość nieśmiało. Ich rozpowszechnienie nastąpiło dopiero w kolejnym stuleciu dzięki tapetom, które byłyby wówczas sprowadzane z Dalekiego Wschodu, a konkretnie – z Chin. Można było się domyśleć, że to właśnie ten kraj jest kolebką tapet, podobnie jak w przypadku wielu innych przedmiotów użytku codziennego, które do dzisiejszych czasów cieszą się dużą popularnością i powszechnością użycia. Jak większość rzeczy w średniowieczu, również chińskie tapety były ręcznie ozdabiane. Malowano na nich rozmaite wzory, które od połowy XVIII zaczęto już odbijać za pomocą drewnianych klocków. Pod koniec stulecia wykorzystano do tego celu już bardziej zaawansowaną technikę, jaką był druk maszynowy. Tapety z każdym rokiem stawały się coraz bardziej popularne, więc zaczęło powstawać więcej miejsc, w których je produkowano, między innymi we Francji, Anglii, w Niemczech i Holandii. Od 1786 roku paryska manufaktura, w której produkowano tapety na ścianę, zyskała miano królewskiej. Już w średniowieczu tapety były projektowane przez znanych artystów. Dzisiaj być może są mniej wartościowe, jednak tak samo, jak wcześniej, potrafią w znaczący sposób odmienić każda przestrzeń. W zależności od wzornictwa, wnętrze może nabrać wytwornego, niemal królewskiego charakteru. Może również stać się oazą spokoju doskonale harmonizującą z przyrodą lub pokojem odzwierciedlającym nieposkromiony, buntownicy charakter każdego nastolatka. Bardzo popularna jest różnie tapeta na ścianę przeznaczona do pokojów dziecięcych. Wyróżnia się charakterystycznym wzornictwem, w którym dominują, oprócz wielobarwnej kolorystyki, postacie z ulubionych bajek maluchów.

stylizacja wnętrzaDecydując się na wytapetowanie mieszkania, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejsza jest jego wielkość. Jeśli poszczególne pomieszczenia są niewielki, należy zachować szczególną ostrożność podczas wybierania kolorów i wzorów tapet, aby optycznie nie pomniejszyć wnętrza, które już nie może pochwalić się znacznymi rozmiarami. W takich sytuacjach najlepsza będzie tapeta na ścianę w pastelowych, jasnych barwach oraz niezbyt dominujących wzorach. To w przypadku, gdy chce się wytapetować cały pokój. Natomiast bardzo popularne i modne jest tapetowanie jednej ściany, podczas gdy pozostałe są malowane farbą ścienną. Wówczas, nawet w niewielkim pomieszczeniu można zaszaleć z kolorystyka i wzornictwem. W ten sposób można wyeksponować jedną ścianę i podkreślić charakter wnętrza. Można również wytapetować nawet fragment jednej ściany, na przykład w formie pasa ciągnącego się przez całą wysokość. Dużym zainteresowaniem cieszą się też elementy dekoracyjne służące do wykańczania wytapetowanych ścian. Są to ozdobne pasy, które przykleja się na przykład na skraju tapety, pod samym sufitem. Ale śmiało można przyczepić je w każdym innym, dowolnie wybranym miejscu. Można także zaszaleć, wycinając fragmenty tapety i umieszczając je rozmaitych miejscach na ścianach, tworząc tym samym jakąś przemyślana koncepcję. Warto zainwestować w tapety ścienne, które są wykonane z wytrzymałych materiałów, na przykład z włókna szklanego. Takie rozwiązanie docenią szczególnie wszyscy rodzice małych dzieci, które mają tendencję do rysowania i brudzenia ścian. Takie tapety ścienne można łatwo wyczyścić używając miękkiej szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem mydła lub specjalnego preparatu. Podobnie robi się w przypadku ścian pomalowanych specjalnymi farbami, które można czyścić. Warto pamiętać, że tapety ścienne, które mają fakturę, są piękne, ale jednocześnie wymagają większego wysiłku podczas ich czyszczenia, ponieważ we wszelkiego rodzaju zagłębieniach doskonale gromadzi się brud, który, niestety, ciężko jest stamtąd usunąć.

Tapety ścienne wielu osobom kojarzą się wyłącznie z pokojami. Jednak dzisiejsza zaawansowana technologia pozwoliła na stworzenie tapet, które doskonale sprawdzają się we wszystkich tych miejscach, w których czasami panują ekstremalne warunki spowodowane, na przykład wysokim poziomem wilgotności, jak ma to miejsce w łazienkach oraz kuchniach. Odpowiednie wykonanie oraz użycie specjalnych materiałów sprawia, że nawet w takich warunkach tapety ścienne doskonale trzymają się swoich powierzchni, nie blakną i nie niszczą się. Warto zajrzeć na stronę www.otostyl.com w poszukiwaniu tapet zarówno pokojowych, jak i przeznaczonych do innych pomieszczeń. Pod przytoczonym adresem znajduje się wiele przykładów, stąd pewność, że każdy wybierze dla siebie idealny wzór. Jednak, podobnie jak w przypadku farb ścienny, również tapety należy co jakiś czas odświeżać poprzez ich wymianę na nowe. Przede wszystkim, w ten sposób można łatwo i szybko diametralnie zmienić wystrój wnętrza, ale również pozbyć się zżółkniętych, zniszczonych tapet, które po prostu wyglądają nieatrakcyjnie. A dlaczego tak się dzieje? Nawet, jeśli są one wykonane z bardzo dobrych materiałów, to z biegiem lat odciska się na nich szkodliwe działanie dymu papierosowego, oparów wydobywających się z kuchni podczas gotowania czy promieni słonecznych. Można temu wszystkiemu zapobiec poprzez regularne odświeżanie ścian. Poza tym, jak długo można mieć jeden wzór na ścianie? Ludzie lubią zmiany, zwłaszcza, jeśli odbywają się one na lepsze. Warto więc raz na jakiś czas samodzielnie zmienić wizerunek wnętrz, w których się mieszka.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!