Ergonomia w przestrzeni zakładów pracy

 

funkcjonalne stanowiskoRynek pracy rozwija się dziś w wielu branżach. Prym wiodą jednak nieustannie wielkie korporacje. Każda z nich zatrudnia tysiące, a często nawet dziesiątki tysięcy pracowników. Większość z nich wykonuje swoją pracę za przysłowiowym biurkiem. Czynności wymagające spędzania przy tym ostatnim wielu godzin sprawiają, że często zdrowie podwładnych zostaje nadszarpnięte, a z czasem może prowadzić także do poważnych powikłać. Z pomocą przychodzi ergonomia. Czym jednak jest właściwie ergonomia? Najprościej mówiąc jest to nauka o pracy. Dzięki badaniom prowadzonym przez wiele lat wiemy dziś, jakie warunki są dla pracowników najbardziej sprzyjające.

Wielu pracodawców wciąż nie zwraca jednak na nie wystarczającej ilości uwagi. Dlatego gdy słyszymy słowo ergonomia, wydaje nam się, że to pojęcie przyszłości. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie miejsce pracy gwarantuje nie tylko zdrowie i zadowolenie pracowników. Wpływa także na efekt końcowy ich pracy, a więc na wydajność całej firmy. Rzecz jasna, ergonomią szefowie firm powinni zainteresować się ze względu na swoim podopiecznych. Korzyści dla działalności są dodatkowym plusem.

Pomieszczenie dla pracownika

Ergonomia przedstawia nam dokładne wytyczne na temat tego, jak powinno wyglądać stanowisko pracy każdego pracownika. Praca przy biurku wiąże się zazwyczaj z urządzeniami elektronicznymi, czyli przede wszystkim z komputerem. W takim przypadku liczy się oczywiście odległość oczu podwładnego od ekranu monitora. Nie tylko to jest jednak najważniejsze. Równie istotne są meble, przy których pracują podwładni. Źle dobrane elementy mogą bowiem negatywnie wpływać nie tylko na ich zdrowie, ale także na życie. Z pomocą przychodzi ergonomia. To dzięki niej wiemy, jak dostosować wysokość i kształt krzesła oraz stolika. Świat nie kończy się jednak na miejscu, w którym pracownik siedzi i wykonuje powierzone mu zadania. Należy zwrócić także uwagę na oświetlenie całego pomieszczenia i biura oraz na sprawną wentylację. To pierwsze wiąże się z dwoma czynnikami: zewnętrznym i wewnętrznym. Dobrze, jeśli na stanowisko pracy za dnia pada światło z zewnątrz. Jednakże niezbędne są żaluzje lub zasłony, które skutecznie ukryją nadmiar światła słonecznego. Każde stanowisko pracy powinno być wyposażone również w lampy wewnętrzne, które zapewnią efektywne wykonywanie zadań późnymi popołudniami lub wczesnym rankiem w okresach zimowych. Jak widać, warto więc zwrócić uwagę na wytyczne, które przedstawia na ten temat ergonomia. Pozostaje jeszcze kwestia wentylacji. Szczególnie latem w niektórych biurowcach bywa wyjątkowo zbawienna. Dlatego należy zadbać o to, czy jest sprawna.

Ograniczenie niebezpieczeństwa

na budowieW budynkach często niezastosowanie się do chociażby najbardziej podstawowych zasad bezpieczeństwa może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji, a nawet wypadków. Jeśli do biura prowadzą schody, należy upewnić się, że są one dobrze oznaczone (w przypadku przerwy w dopływie prądu koniecznie muszą być widoczne!). Wszystkie wystające ze ścian elementy muszę być zabezpieczone – można na przykład okleić je specjalną taśmą. Na ścianach niezbędne są znaki informujące o zasadach bezpieczeństwa i wyjściach ewakuacyjnych. To samo tyczy się innych związanych z bezpieczeństwem przedmiotów, takich jak gaśnice, apteczki pierwszej pomocy czy młotki do wybijania szyb. W razie zagrożenia w pomieszczeniach powinny zostać zamontowane alarmy, między innymi te przeciwpożarowe. Na sufitach warto zamontować spryskiwacze i czujniki dymu. Wszystkie te składowe działają wyłącznie na korzyść przebywających w firmie osób, także klientów. Dlatego też należy zadbać, by żadnego potrzebnego elementu nie zabrakło.

Praca poza biurem

Ergonomia dotyczy nie tylko statycznych miejsc pracy. Mówi także o tym, jak powinny być dostosowane stanowiska znajdujące się z pojazdach, takich jak samochody, statki czy samoloty. Warto pamiętać, że pracownicy prowadzący lub sterujący przez długie godziny powinni mieć maksymalnie idealne ku temu warunki. Jest to korzyść nie tylko dla nich oraz dla firmy, ale przede wszystkim komfort i poczucie bezpieczeństwa dla podróżujących pasażerów. Zasady bezpieczeństwa powinny być także nienaruszone w przypadkach pracy fizycznej, na przykład na budowie. Wykonujący czynności wystawiające życie ludzkie na niebezpieczeństwo koniecznie muszą być zaopatrzeni w kaski i stroje ochronne, takie jak chociażby rękawice. W takich miejscach należy wyznaczyć osobę, która będzie odpowiedzialna za nadzorowanie pracy. Z pewnością wzmocni to nie tylko organizację wykonywanych zadań, ale także poczucie bezpieczeństwa.

Gdyby nie ergonomia, zasady organizacji pracy i jej idealne warunki nie znalazłyby jednorodnego ujścia. Nauka o pracy charakteryzuje poszczególne dziedziny i ułatwia spełnianie niezbędnych warunków do podjęcia działalności i zatrudnienia wydajnych pracowników. W myśl powiedzenia „przezorny zawsze ubezpieczony” należy działać zgodnie z wytycznymi. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wielu niepotrzebnych stresów i problemów na przyszłość. Zyskają też pracownicy, którzy czując się komfortowo i bezpiecznie zwiększą efektywność swojej pracy. Wzmocnią tym samym renomę firmy i zyskają nowych klientów.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!