Turbosprężarka sercem samochodu

samoochód pod maskąZ pewnością każdy, kto posiada samochód, zdaje sobie sprawę z tego, że niezwykle istotną czynnością jest regularne sprawdzanie jego sprawności. Od tego w głównej mierze zależy bowiem bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Wszystkie części powinny więc być nie uszkodzone. Warto zatem odpowiednio o nie dbać, a w razie konieczności zlecić ich naprawę fachowcowi lub wymienić daną część na nową. Każdy pojazd składa się z wielu poszczególnych części, które tworzą mniejsze i większe podzespoły. Bez względu jednak na to, każdy element jest niezbędny do tego, aby samochód nie tylko był sprawny, alby by w ogóle działał. Bardzo przydatną i jednocześnie niezbędną częścią mechaniczną każdego samochodu są turbosprężarki. Te stosunkowo niewielki i niezbyt skomplikowane elementy towarzyszą człowiekowi już od zeszłego stulecia, a więc od końca XIX wieku. To wtedy zostały wymyślone, a w kilka lat później opatentowane.

To właśnie w tych czasach konkretnie określono rolę, jaką turbosprężarki miałyby spełniać. I tak jest do dziś – choć części te do dnia dzisiejszego ulegały rozmaitym ewolucyjnym zmianom, to jednak ciągle mają ten sam cel, którym jest usprawnienie pracy silnika w taki sposób, aby nasze auta mogły nie tylko sprawniej, ale również bardziej ekonomicznie jeździć. Istotą turbosprężarki jest bowiem zwiększenie mocy oraz momentu obrotowego silnika przy jednoczesnym wykorzystaniu jaki najmniejszej ilości paliwa. Tym samym do atmosfery generowana jest mniejsza ilość zanieczyszczeń pochodzących ze spalin samochodowych. Turbosprężarki nazywane są również turbinami. Nazwa ta jasno wskazuje na funkcję tego małego urządzenia – dodaje on mocy silnikowi, a więc stanowi turbodoładowanie samochodu. Wiele osób jest przekonanych, że turbosprężarki stanowią dodatkowe części, które są montowane przy silnikach i w razie ich zużycia, można je całkowicie zdemontować. Jest to niezwykle błędne myślenie, które może wyrządzić wiele szkód. Przede wszystkim dlatego, że silnik nie będzie sprawnie funkcjonował po odjęciu turbiny. Jeśli więc zauważy się jakiekolwiek zmiany w działaniu silnika, warto w pierwszej kolejności sprawdzić jego stan, a następnie turbosprężarki. W razie uszkodzenia, ważne jest, aby nie podejmować się samodzielnie naprawy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest oddanie auta w ręce fachowca, a więc mechanika samochodowego.

W ten sposób możemy zaoszczędzić cenny czas i pieniądze, ponieważ nieumiejętna samodzielna naprawa może jedynie generować kolejne koszty, a w ostateczności odprowadzenie pojazdu do warsztatu samochodowego, aby specjalista dokończył i poprawił to, co my zaczęliśmy. A co powinno zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim głośniejsza praca turbosprężarki, szybsze zużycie oleju silnikowego na skutek jego nadmiernego wycieku, zmiana barwy spalin na niebieskie lub czarne, problemy podczas przyspieszania podczas jazdy. Zaleca się więc regularne sprawdzanie poziomu oraz czystości oleju, a także stanu filtra powietrza. Przez niego, wraz z powietrzem, do silnika mogą dostawać się rozmaite zanieczyszczenia, które mają bardzo negatywny wpływ na jego działanie. Ważne więc jest, aby nie tylko systematycznie uzupełniać brak oleju silnikowego, ale także wymieniać go, podobnie jak filtr powietrza. Istotne jest to, aby podczas wymiany oleju ściśle pilnować zaleceń producentów turbin. Najchętniej nabywane akcesoria do samochodów znajeźć można na witrynie internetowej http://www.kramex.net.pl/. Optymalna sytuacja to taka, w której wybiera się nie tylko najlepszej jakości olej, ale również taki, który poleca producent, ponieważ w tym momencie zyskujemy pewność, że jest on odpowiedni dla rodzaju turbosprężarki, która jest zamontowana w naszym samochodzie. Powinno się także wyrobić w sobie nawyk pozostawiania silnia na tak zwanym biegu jałowym przed i po zakończeniu jazdy. Wystarczy robić to przez około pół minuty. Jest to optymalny czas dla oleju silnikowego, aby zdążył równomiernie dotrzeć do wszystkich zakamarków turbiny i silnika przed rozpoczęciem jazdy, a także dla samego silnika, aby zdążył stopniowo zwolnić swoje obroty.

Warto wiedzieć, jakie są skutki złego użytkowania turbosprężarki. Wiedza ta jest tak samo istotna jak umiejętności związane z prawidłową eksploatacją poszczególnych części samochodowych. W przypadku dostania się zanieczyszczeń, a szczególnie większych ciał obcych powoduje uszkodzenie pierścieni uszczelniających poprzez uprzednie uszkodzenie łopatek koła i wyważenie układu wirującego. W efekcie narażamy się na nadmierny wyciek oleju silnikowego. Podobne skutki są spowodowane zbyt niskim poziomem oleju, ponieważ dochodzi wówczas do zatarcia, utarty szczelności, a nawet pęknięcia wałka. Wystarczy pamiętać o wszystkich zaleceniach producenta oraz wyrobić w sobie pewne nawyki, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z awarią zarówno turbosprężarki, jak i samego silnika. W razie konieczności nie warto samodzielnie podejmować się jego naprawy. Lepiej również zapobiegać, niż później leczyć. Dobrze jest więc przyglądać się swojemu samochodowi i regularnie sprawdzać sprawność wszystkich jego części. Takie postępowanie jest gwarancją długiej żywotności turbosprężarki oraz silnika, czyli tego, co stanowi serce każdego pojazdu.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!