Rzeczoznawca czy internetowa wyceniarka?

analiza rynkuWycena nieruchomości jest procesem niezwykle skomplikowanym i wymagającym ogromnych pokładów wiedzy, zwłaszcza, że bardzo często konieczne jest zgromadzenie ogromnego zasobu wiedzy, aby możliwe było w miarę precyzyjne wygenerowanie ostatecznego wyniku i oszacowanie wartości posiadanego majątku. Bardzo często ludzie starają się działać na własną rękę zwłaszcza, że w przestrzeni wirtualnej pojawiło się bardzo dużo aplikacji, zwanych wyceniarkami, których nadrzędnym zadaniem jest przeprowadzanie wyceny, niezależnie od profesjonalistów. Warto jednak pamiętać, że żadna wyceniarka nie zastąpi osoby, która zajmuje się tym zawodowo, zwłaszcza że urzędy i instytucje państwowe nie uwzględniają dokumentacji innych od tych, która sporządza rzeczoznawca majątkowy.

Rzeczoznawca jest osobą, która posiada wszelkie niezbędne informacje oraz narzędzia służące wiarygodnemu sporządzaniu wyceny oraz przygotowywania operatu szacunkowego, który stanowi istotny dokument i w którym znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat szacowanego majątku, ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi na przykład sposobu przeprowadzania obliczeń, analiz rynkowych, dokumentacji czy też wizji lokalnej, na której rzeczoznawca majątkowy przygląda się nieruchomości spisując jej słabe i mocne strony uwzględniają jednak nie tylko to, co znajduje się wewnątrz obiektu, ale także to, co jest na zewnątrz. Wielu osobom wydaje się, że wycena polega tylko i wyłącznie na ocenie wizerunku czy stanu technicznego domu czy mieszkania, jednak jak się w praktyce okazuje zdecydowanie istotniejsze są te czynniki, na które potencjalni właściciele nie mają większego wpływu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przestrzeń rynku nieruchomości nieustannie się zmienia i podlega dynamicznym przekształceniom, przez co niezbędne jest stałe monitorowanie zmian i sporządzanie statystyk, na podstawie których możliwe byłoby ocenienie czy dane działanie powiązane na przykład ze sprzedażą nieruchomości ma sens czy też konieczne jest wstrzymanie się z decyzjami i przeczekanie trudnego momentu czekając jednocześnie na bardziej przychylną koniunkturę. Rzeczoznawca majątkowy ma więc pełne ręce roboty, ponieważ analiza rynkowa nie należy do najłatwiejszych spraw i wymaga przeogromnej wiedzy i dostępu do podstawowych dokumentów. Właśnie w tym kontekście można dowiedzieć się dlaczego proste internetowe wyceniarki nie spełniają należycie swojej roli. Informacje podawane przez nas na ekranie komputera są tak niejasne i trak niedokładnie opisujące rzeczywistość, że większość ogranicza się do czterech prostych kroków. Okazuje się jednak, że sprawa jest bardziej złożona zwłaszcza, że każda nieruchomość jest zupełnie inna i każda wymaga indywidualnego podejścia.

Oczywiście nie oznacza to, że w żaden sposób nie można uogólnić podejścia do wyceny, ponieważ rzeczoznawca majątkowy dysponuje całym szeregiem czynników, na które musi zwrócić uwagę i bynajmniej nie są to tylko i wyłącznie kwestie lokalizacji czy też stanu technicznego domu czy mieszkania. Ze względu na to, że wszelkie rynkowe migracje uzależnione są od jego uczestników, bardzo istotne jest samo zainteresowanie konsumentów decydujących o układach pomiędzy popytem i podażą, co wiedzą zresztą specjaliści, tacy jak chociażby firma Walor, której usługi można poznać za pośrednictwem witryny http://www.walor-nieruchomosci.pl/. Właśnie dlatego tak cenne są wszelkiego rodzaju raporty i analizy, ponieważ mogą być bezcenne w konkretnym przygotowywaniu się do działania i powiększaniu swojej wiedzy przed przystąpieniem do zawarcia transakcji. Można więc bardzo szybko wyciągnąć wnioski na temat konkretnych zachowań i na przykład wstrzymać się ze sprzedażą domku nad morzem, kiedy akurat największym wzięciem cieszą się te nieruchomości, które znajdują się w górach. Przykład być może jest banalny, ale najlepiej obrazuje sam moment działania. Bardzo wiele osób nie zastanawia się nawet nad tym jak cennym majątkiem dysponują i zawierają umowy nie mając nawet świadomości tego jakie ceny uzyskiwane są ze sprzedaży podobnych nieruchomości. Jest to bardzo poważny błąd, który może skutkować utratą finansów i źródła dochodów. Rzeczoznawca majątkowy oczywiście nie poda nam wszystkich informacji na temat funkcjonowanie rynku, może jednak dostarczyć nam swój operat szacunkowy, którym z powodzeniem będziemy mogli posługiwać się w urzędach i instytucjach państwowych. Oczywiście jeżeli nie mamy większej potrzeby żeby dokonywać istotnych transakcji lub też rozliczać się z podatków, trudno zakładać, że dla własnej satysfakcji poprosimy rzeczoznawcę o pomoc zwłaszcza, że jego praca kosztuje, czasami wcale niemało. Jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę? Pomocą w tym przypadku mogą być na przykład wyszukiwarki internetowe. Wpisując frazę rzeczoznawca wyceny nieruchomości znajdziemy nie tylko firmy, ale także opinie o nich. 

W takiej sytuacji, nieco ciekawostkowej czy rozrywkowej, warto sięgnąć po wyceniarkę internetową i sprawdzić jak na tle innych miast sytuuje się nieruchomość, której jesteśmy właścicielami. Oczywiście trzeba od razu zaznaczyć, że taka aplikacja obejmuje wyłącznie mieszkania, dlatego bardzo często może stanowić spore ograniczenie, zwłaszcza wtedy, kiedy komuś zależy na wycenie domu albo lokalu komercyjnego. Niezależnie jednak od tego, zakładając, że bazy danych wyceniarki są na bieżąco aktualizowane i monitorowane, wynik wyceny może być całkiem podobny do tej, która dotyczyłaby współpracy z zawodowym rzeczoznawcą, który uwzględnia całą masę czynników wewnętrznych i zewnętrznych podczas wykonywania powierzonych sobie obowiązków. Widać więc jak bardzo skomplikowana może być wycena nieruchomości i jak wiele informacji trzeba zgromadzić, aby wynik był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości i do stanu faktycznego. Nieruchomości są bardzo cennymi majątkami, dlatego też niezbędne jest odpowiednie zarządzanie tak, aby przynosiły zyski, a nie straty.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!