Czy warto urządzać wnętrze z pomocą studia projektowego?

 

stylowy lokalRemonty czy urządzanie wnętrz zwykle kojarzy nam się z drogą przez mękę, zwłaszcza kiedy zależy nam na zgrabnym połączeniu w spójną całość różnych stylów czy koncepcji. Choć w przestrzeni naszych miast powstaje coraz więcej biur projektowych, zdecydowany odsetek społeczeństwa nadal podchodzi do nich z dużą dozą nieufności obawiając się przede wszystkim wysokich kosztów planowania i urządzania przestrzeni oraz nieadekwatnego do wysokości ceny efektu końcowego. Okazuje się jednak, że bardzo często obawy są bezpodstawne, a koszty zatrudnienia profesjonalisty porównywalne do tych, które przeznaczamy na remont działając „na własną” rękę. Współpraca z architektem jest dobrą inwestycją zwłaszcza, kiedy rzetelnie podsumujemy jak wiele pieniędzy wydajemy na materiały wykończeniowe, meble, rozwiązania technologiczne i grupy „specjalistów”, którzy w nieskończoność przeciągają prace lub życzą sobie sowitego wynagrodzenia nieadekwatnego do jakości wykonywanych prac.

W takim kontekście nawiązanie współpracy z biurem projektowym może okazać się niewielkim procentem całej inwestycji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że specjaliści chętnie nawiązują współpracę z hurtowaniami i salonami meblowymi, dzięki czemu zyskują liczne rabaty i upusty, korzystne także dla samych klientów. Może się więc okazać, że w rzeczywistości nie tylko nie przepłacimy, ale i zaoszczędzimy, zyskują przy tym unikalne wnętrze, dostosowane w pełni do naszych oczekiwań i potrzeb. To, jakie biuro wybierzemy zwykle jest uzależnione od naszego miejsca zamieszkania, dlatego też trudno stwierdzić czy wybierzemy poznańskie Studio Mocca, czy też inne biuro znajdujące się w większym lub mniejszym mieście. Dobry architekt na bieżąco nadzoruje też przebieg wszystkich prac remontowych,nie powinniśmy się więc obawiać, że coś pójdzie nie tak czy też zostanie wykonane w sposób niedokładny i niezgodny z planem. W taki sposób oszczędza się więc na ewentualnych poprawkach oraz nierzetelnych wykonawcach. Warto też pamiętać, że nie zawsze musimy decydować się na pełną współpracę. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej gotówki w kieszeni możemy wybrać wyłącznie stworzenie projektu, na podstawie którego – zgodnie z wytycznymi projektanta – będziemy wybierać meble czy kolory ścian. Wybór rzetelnego projektanta nie zawsze jest jednak łatwy, zwłaszcza dzisiaj, w dobie wszechobecnego internetu, w którym znaleźć można setki rozmaitych ofert i propozycji.

elegancki przedpokójJeżeli nie do końca jesteśmy pewni czy wytypowane przez nas studio projektowe jest dokładnie tym, którego szukamy, możemy poprosić pracownię o przedstawienie swojego portfolio czy też zasięgnąć porady osób, które miały możliwość z konkretnym miejscem współpracować. W natłoku rozmaitych planów, projektów oraz sposobów aranżacji możemy czuć się zagubieni, dlatego też jeżeli nie czujemy się do końca pewnie w działaniu samodzielnym, projektant może okazać się prawdziwym wybawieniem. To, co kiedyś było banalnie proste, zwykle ze względu na ograniczony dostęp do materiałów wykończeniowych, dzisiaj może przyprawiać o zawrót głowy. Współczesne możliwości odnoszące się do projektowania wnętrz są właściwie nieograniczone, wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych oczekiwań i zasobności naszego portfela. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zatrudnienie architekta wtedy, kiedy mieszkanie jest puste i nadaje się do całkowitego remontu, przede wszystkim dlatego, że w takiej sytuacji można swobodnie przestawiać instalacje i maksymalnie dostosowywać przestrzeń do oczekiwań właścicieli. W sytuacji, kiedy zależny nam na „drobnych” poprawkach, specjaliści mogą mieć związane ręce i starać się wyłącznie na dopasowywaniu się do zastanego wnętrza. Oczywiście projektant za każdym razem uwzględnia indywidualny gust oraz preferencje właścicieli, starając się przy tym „dorzucić” coś od siebie. Bardzo ważnym elementem jest zatem rozmowa z architektem, na podstawie której możliwe jest spokojne ustalenie strategii działania i zastanowienie się w jakim stylu czujemy się najlepiej. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby konsultacje były maksymalnie owocne i prowadziły do jakichkolwiek niedomówień czy nieporozumień. Proszenie o wsparcie kogoś, kto ma doświadczenie i zwyczajnie zna się na swojej pracy jest rozsądnym posunięciem, zwłaszcza kiedy zależy nam na oszczędzeniu swojego cennego czasu. Remonty i konieczność szybkiego dopasowywania do siebie różnych elementów jest nie tylko mocno absorbujące, ale i męczące. Jeżeli więc zajmujemy się tym pomiędzy swoimi podstawowymi obowiązkami, możemy czuć z czasem wyłącznie frustrację.

Architekt zajmuje się urządzaniem wnętrz na co dzień, jest więc to dla niego chleb powszedni i z pewnością chętnie odciąży nas w najważniejszych kwestiach. Zasięgnięcie porady osoby, która doskonale wie w jaki sposób dobierać panele do mebli, jak ustawić ścianki działowe i jak funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń dekorując ją odpowiednio dopasowanymi przedmiotami, czasami jest jedynym rozwiązaniem. Oczywiście architekt musi mieć czas, żeby dokładnie nas wysłuchać, przyjrzeć się wnętrzom, zmierzyć je i obmyślić plan działania, nie powinniśmy więc oczekiwać, że uda się nam wszystko zamknąć w kilku dniach. Działanie pod presją czasu zwykle kończy się na kopiowaniu istniejących już realizacji, a z pewnością każdy, kto inwestuje pieniądze w indywidualny projekt marzy o czymś, co będzie w pełni unikalne. Zresztą, sami też z pewnością skorzystamy z możliwości przeprowadzania spokojnych konsultacji i negocjowania ostatecznego rezultatu.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!