Krótko o systemach gorących kanałów

 

turbinaSystemy gorących kanałów wykorzystywane są w przetwórstwie tworzyw sztucznych od kilkudziesięciu lat, jednak obecnie – głównie przez wzgląd na tendencję do obniżania kosztów produkcji – ich obecność w przestrzeni hal produkcyjnych jest coraz powszechniejsza. Chociaż wprowadzenie tego typu rozwiązań technologicznych wymaga odpowiednio wysokich nakładów finansowych, najczęściej jest to tendencja jednorazowa, szybko zwracająca włożone środki i przekładająca się na generowanie zysku z produkcji. Dzięki wielu zaletom posiadanym przez gorące kanały, możliwe jest zwiększenie efektywności oraz konkurencyjności własnej produkcji, trudno się więc dziwić, dlaczego rozmaite formy wtryskowe oraz związane z nimi grzane kanały cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Tempo dzisiejszych działań w przypadku wielu gałęzi przemysłu zmusza przedsiębiorców do poszukiwania nowych ścieżek rozwojowych, dlatego też kwestie ergonomii i wydajności wydają się być absolutną podstawą niezależnie od skali produkcyjnej. Kontrolowanie temperatury w przypadku form wykorzystujących systemy grzanych kanałów, takich jak chociażby grzane kanały Emplast, jest niezwykle istotne, przede wszystkim dlatego, że w przypadku jakiegokolwiek niedopatrzenia możliwe jest doprowadzenie do sytuacji, w której tworzywo będzie gromadzić się w przestrzeni formy. Takie działanie może zwiększyć koszty produkcyjne zwłaszcza, że rozkład tworzywa może doprowadzać do sytuacji, w których na formie pojawiać się będą czarne plamy, rozbryzgi oraz osad. Oczywiście zanim przystąpi się do inwestowania w systemy gorącokanałowe niezbędne jest precyzyjne przygotowanie personelu mającego za zadanie konserwowanie form, ponieważ wiedza z zakresu działania tego typu systemów może okazać się bezcennym aspektem przyczyniającym się bezpośrednio do obniżenia kosztów produkcji. Warto też pamiętać, że grzane kanały powinny być wykorzystywane wespół z dodatkowymi kanałami zimnymi, zwłaszcza, że wtrysk bezpośrednio nakierowany na detal jest niewskazany. Konieczne jest dbanie także o to, aby wszystkie temperatury w przypadku grzanych kanałów nie przekraczały granicy 190 stopni Celsjusza, co jest niezwykle istotne także w kontekście rozmaitych defektów powierzchniowych form oraz tworzyw wzmocnionych, w przypadku których stosowanie systemów gorącokanałowych nie powinno być stosowane. Niewłaściwie dopasowany system gorących kanałów zazwyczaj doprowadza do sytuacji, w której obserwowalne są wysokie straty ciśnienia, pociągające za sobą automatycznie konieczność wykorzystywania wyższych temperatur przetwórstwa.

Skutkuje to najczęściej termiczną degradacją stosowanego tworzywa, rozmaite smugi, wady powierzchniowe i przebarwienia, które są niedopuszczalne szczególnie dzisiaj, kiedy tak dużą wagę przykłada się do precyzji działania i wysokiej jakości nabywanych produktów. Jeżeli możliwe jest zaobserwowanie tego typu elementów zwykle okazuje się, że system gorących kanałów uległ miejscowemu przegrzaniu i będzie wpływał bezpośrednio na powstawanie termicznych przeciążeń. Rozpad surowców, powstawanie pęcherzy oraz wszelkie inne negatywne zjawiska są zatem niepożądane i wymagają zwiększonej precyzji działania. Wybór odpowiedniego systemu gorących kanałów ma więc niebagatelne znaczenie zwłaszcza, że bardzo często dostrzegalne są konkretne problemy z tego typu elementami. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć między innymi zawilgocenie granulatu, nieodpowiednią konstrukcję układów wlewowych, niedokładnie ustalone położenie punktu wtryskowego, zbyt krótki czas trwania ciśnienia docisku, nieodpowiednio dopasowaną temperaturę uplastycznienia tworzywa, nieprawidłową temperaturę formy, trudności z prawidłową eksploatacją grzanych kanałów powstałych na skutek źle dopasowanej konstrukcji, deformację wyprasek oraz tworzenie się osadów na powierzchniach form.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!