Zakres usług radcy prawnego

 

Pięć lat studiów. Uzyskanie tytułu magistra. Aplikacja trwająca trzy lata. Trudny egzamin końcowy uprawniający do wykonywania zawodu. To właśnie taką drogę musi przebyć radca prawny, by rozpocząć swoją pracę. Tylko na pozór wydaje się, że nie jest to trudne. W rzeczywistości osiem lat życia bardzo często sprowadza się w dużej mierze do godzin spędzonych w bibliotece i nad książkami. Zdobyta wiedza nie zawsze przekłada się na wymierne efekty. Wielu studentów prawa kilkakrotnie zdaje kolokwia i egzaminy. Wielu aplikantów radcowskich podchodzi do egzaminu końcowego dwa, trzy razy. Wydaje się jednak, że po przejściu tak długiej i ciężkiej drogi po prostu nie można rezygnować. Przede wszystkim dlatego, że praca radcy prawnego jest bardzo interesująca i zróżnicowana. Jak się okazuje, radca może zajmować się różnymi dziedzinami prawa i świadczyć różne usługi. Co warto zatem wiedzieć o tym zawodzie? Kiedy warto zgłosić się do radcy prawnego? Gdzie szukać zaufanych i sprawdzonych kancelarii?

 

Kancelarie radców prawnych

 

Profesjonalne kancelarie radców prawnych znajdziemy dzisiaj w każdym większym mieście. Coraz częściej tego typu działalności otwierają się także w mniejszych miejscowościach. Jeśli chodzi o zawód jakim jest radca prawny to przykład rzetelnej kancelarii w województwie wielkopolskim. Jeśli chcemy znaleźć takie biuro w swoim mieście, najprościej skorzystać z wyszukiwarki internetowej.

 

Kręgi zainteresowania radców prawnych

 

Radca prawny może specjalizować się w jakiejś dziedzinie, jednak z reguły kancelarie, do których się udajemy świadczą pomoc w zakresie różnych dyscyplin prawa. Radca udziela zatem porad i prowadzi sprawy w zakresie prawa cywilnego, prawa pracy, prawa spadkowego czy prawa rodzinnego. Z pewnością zajmuje się również prawem gospodarczym i administracyjnym. Bardzo często do kancelarii radcowskich zgłaszają się osoby, które mają problemy z zagospodarowaniem przestrzennym czy prawem budowlanym. Krąg zainteresowań oraz przede wszystkim krąg uprawnień radcy prawnego jest bardzo szeroki. Jakie usługi świadczą osoby wykonujące wspomniany zawód?

 

Usługi świadczone przez radcę

 

Zawód radcy i adwokata z reguły kojarzy się nam z reprezentowaniem klienta na sali sądowej. W rzeczywistości praca prawników nie opiera się wyłącznie na wykonywaniu takich działań. Pomoc prawna świadczona przez radcę dotyczy między innymi:

 

  • sporządzania umów, których klienci sami nie potrafią skonstruować,

  • opiniowania stworzonych przez klientów umów (radca może na przykład wskazać ewentualne błędy lub nieścisłości),

  • udzielania porad prawnych między innymi w zakresie prawa rodzinnego, spadkowego, administracyjnego,

  • negocjowania umów i warunków współpracy (zazwyczaj pomiędzy firmami),

  • sporządzania pism procesowych,

  • reprezentowania klientów w sprawach sądowych.

 

Wymienione usługi to jedynie ogólne wyznaczniki tego, czym na co dzień zajmują się radcy prawni. W rzeczywistości takich działań jest dużo więcej. Jeśli potrzebujemy konsultacji z radcą, możemy skontaktować się z nim za pomocą specjalnego formularza zgłoszeniowego. Takie „blankiety” znajdziemy na stronach internetowych kancelarii.  

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!