Kross, trekking czy górski? Który rower wybrać?

Wiele osób pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie o to, który rower najlepiej wybrać, aby czerpać przyjemność z jazdy. Wszyscy profesjonalni kolarze odpowiedzą, że w zasadzie dla każdego terenu odpowiedni jest inny rodzaj roweru. Jego dobór należy także dostosować do naszej kondycji, a także tego, ile godzin pragniemy poświęcić na jazdę w ciągu dnia/tygodnia a może nawet miesiąca. Odpowiedzi na te pytania pomogą nam przy wyborze odpowiedniego sprzętu sportowego.

Często pojawiają się opinie, iż idealnym rowerem do jazdy po mieście jest rower miejski, jak się jednak okazuje, świetnie sprawdzić się tam może także rower górski, który dzięki swoim grubym i stabilnym kołom świetnie poradzi sobie właśnie z nie zawsze równym terenem miejskich chodników czy ulic. Najważniejsze jest to aby na danym rowerze jeździło nam się dobrze – warto zdawać sobie uwagę z ograniczeń jakie dane rodzaje sprzętu przynoszą, a także dobrać je do naszego wzrostu czy stanu kondycji.

Rowery górskie na przykład cechują się szerokimi, mocnymi oponami, które świetnie sprawdzają się przy wszelkich nierównościach terenu, umożliwiając łatwiejszy podjazd w trudnym terenie. Możemy wybrać „górala” z ramą, która wymusza na nas pochyloną lub wyprostowaną pozycję. Zdarzają się górale o mocniejszej i solidniejszej ramie. Rowery Kross to w zasadzie rowery trekkingowe, ale pozbawione akcesoriów. Są one bardzo wygodne. Opony są raczej większej szerokości. Posiadają one raczej sztywne widelce, co zbliża je trochę do rowerów typu fitness, czy szosowych. Amortyzatory nie są specjalnie wyszukane, lecz taka opcja nie jest pożądana przy jeździe po asfalcie. Rowery trekkingowe w swojej najczystszej postaci posiadają wąskie opony, które zapewniają w pełni komfortową jazdę po asfalcie. Dzięki nim jazda jest naprawdę szybsza, a rower wręcz sunie po jedni. Już fabrycznie wyposażone są one w błotniki i bagażnik, stopkę, a coraz częściej także oświetlenie dynamo, ergonimiczną kierownicę, a czasem także pompkę. Z pewnością za jego sterem jesteśmy bardziej wyprostowani, niż w góralu. Są to rowery stosunkowo lekkie, których amortyzatory nie pochłaniają energii w czasie pedałowania. Posiadają one sztywne widelce lub też amortyzatory. Mają one z zasady nieco słabszą konstrukcję, niż na przykład górale, ale z drugiej strony są mniej narażone na uszkodzenia niż górale.

Im bardziej nasza jazda jest sporadyczna i obejmuje głównie przemieszczanie się po ubitych, asfaltowych drogach, tym bardziej możemy mniej gorączkowo wybierać rower. Najważniejsze jest wtedy to, aby był dopasowany do nas rozmiarem, a wybór jego typu, to często rzecz naszego gustu. Jeżeli jednak jesteśmy zawodowcami i na przykład jeździmy po górach, to rower górski będzie wtedy wyborem oczywistym i w zasadzie jedynym. Rower trekkingowy świetnie sprawdzi się za to w dłuższych asfaltowych podróżach, chyba że zwierzamy góry, wtedy oczywiście rower górski. Jeżeli wciąż mamy wątpliwości co do wyboru odpowiedniego sprzętu, warto poczytać na ten temat w sieci, wybrać się do sklepu sportowego i skorzystać z pomocy profesjonalnych sprzedawców, którzy wybiorą idealny rower dla nas. Być może nasi znajomi też jeżdżą na taki rowerach? Warto wtedy pożyczyć na przykład na jeden dzień taki sprzęt i trochę na nim pojeździć, aby przekonać się, czy jest to sprzęt idealny dla nas.  

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!